Početna Sadržaj Moj dnevnik GOSPODIN BOG I POSAO
GOSPODIN BOG I POSAO PDF Ispis


Iz emisije DUHOVNI DNEVNIK Radio Sjeverni FM –


01.07.2019. ''GOSPODIN BOG I POSAO''
Tema današnje emisije je GOSPODIN BOG i posao, onaj svakodnevni posao kojim zarađujemo za život. Da li trebamo odvojiti taj svoj posao i svoju vjeru GOSPODINA BOGA? Ima li tu kakva granica?

Jer, često sam mogao čuti u razgovorima sa dragim ljudima oko sebe, a tako sam se i ja prije ponašao kada vjeru nisam imao ili kada sam ju tek jačao, dakle, da u poslu vrijede neka druga pravila i da ako hoćeš biti uspješan u poslu da se moraš držati tih pravila.

Sjećam se da sam po izlasku iz zatvora mnogo razmišljao o tome što raditi dalje u životu. Prijašnji posao više nisam mogao raditi. Imao sam nekih prijatelja, bar sam mislio da ih imam, koje sam mogao moliti za zaposlenje ali mi to nekako nije ''sjedalo''. Nisam baš bio naučio u životu moliti druge nego sam se uvijek borio sam kako sam znao i umio.

Na kraju, imao sam i nekih ideja za pokrenuti neki svoj posao, svoje trgovačko društvo.

Puno, svakodnevno, sam o tome dosta mislio i tražio odgovore, mada možda to mojim bližnjima nije tako izgledalo.

Ono što sam ja jedino znao i toga sam se čvrsto držao, BILO JE DA SVOJ BUDUĆI POSAO, ŠTO I KAKO, PREDAJEM GOSPODINU BOGU U RUKE. ON ĆE NAJBOLJE ZNATI.

PA NIJE ME VALJDA OBRATIO I DAO MI TOLIKE DAROVE SAMO DA MENE SPASI!?

DA I TO JE BILO BITNO, NO JA SAM ZNAO DA ON ZA MENE IMA JOŠ NEKE PLANOVE. JER DAROVI NAM SLUŽE DA SLUŽIMO DRUGIMA I DA TAKO PROSLAVLJAMO GOSPODINA I NJEGOVO KRALJEVSTVO.

E SAD, MOJ NAJVAŽNIJI ZADATAK JE BIO DA PROBAM SPOZNATI ŠTO TO GOSPODIN ZA MENE PLANIRA U MOJEM DALJNJEM POSLOVNOM I RADNOM ŽIVOTU.

I tako sam mu se dosta molio. I NJEMU, pa SVETOM JOSIPU, zaštitniku radnika, pa SVETOJ MARIJI MAGDALENI, našoj župnoj zaštitnici i mojoj duhovnoj prijateljici, a pogotovo MAJCI BOŽJOJ BISTRIČKOJ U NJEZINOM SVETIŠTU U MARIJI BISTRICI, kao i razne molitve u našoj župnoj crkvi.

Čak sam se jedan dan odvezao i u Svetište SVETOG JOSIPA u Karlovcu.

Molio sam se da mi Gospodin i svi oni pomognu da spoznam da li da tražim neki posao u nekoj firmi u svojoj struci, ili neki drugi posao kod nekog poslodavca, da li da idem u osnivanje svojeg trgovačkog društva, da li možda nešto treće od toga.

I, UZ USTRAJNU MOLITVU, ODGOVORI SU POČELI STIZATI.

PRVO MI JE GOSPODIN, ODMAH PO IZLASKU IZ ZATVORA, DAO ZA SPOZNATI DA ON MENE NE TREBA NI KAO STUDENTA TEOLOGIJE, NI SVEĆENIKA, NI REDOVNIKA. JER MI JE I TO ''HODALO'' PO GLAVI. NEGO DA ME HOĆE TU, U SREDINI GDJE ŽIVIM, DA TU ŽIVIM I RADIM I ZA NJEGA SVJEDOČIM.

TO MI JE BILO VRLO BITNO, JER SAM ONDA SHVATIO DA JE GOSPODIN SA MNOM I DA IMA PLANOVE ZA MENE. PREKRASNI OSJEĆAJ!

A onda je uslijedio i ''odgovor'' oko posla. SVE NA VELIKU SLAVU BOŽJU!

Na blagdan UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE, 15.08., nakon jutarnje molitve, KADA SAM SE SJETIO UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE, DOŠLA MI JE U MISLI ODLUKA DA IDEM U OSNIVANJE VLASTITOG DRUŠTVA, DA ĆU TAKO I TAMO NAJBOLJE SVJEDOČITI ZA GOSPODINA.

KROZ RAD U VLASTITOM TRGOVAČKOM DRUŠTVU ĆU MOĆI SVE ONO ŠTO OSJEĆAM ZA GOSPODINA U SVOJEM VJERSKOM I DUHOVNOM ŽIVOTU, PRENIJETI SVIMA DRUGIMA S KOJIMA ĆU RADITI U SVOJEM DRUŠTVU. RADNICIMA, KUPCIMA I POSLOVNIM PARTNERIMA, DRŽAVNIM INSTITUCIJAMA, MOJOJ OBITELJI I SVIMA DRUGIMA.

ONDA SAM KASNIJE, TOKOM TOG ISTOG DANA, MOLIO MOLITVE SVETE BRIGITE U SVOJOJ SOBI PRED RASPELOM I PRILIKO JEDNE MOLITVE ''OČE NAŠ…'' DOŠLA MI JE U MISLI POTVRDA TE ISTE ODLUKE. U TOM TRENUTKU SAM OD RASPELA SKRENUO POGLED PREMA SLICI MAJKE BOŽJE BISTRIČKE I OSJETIO ISTO. I SLIJEDEĆEG TRENUTKA POGLED MI JE ODLUTAO DO SLIKE SVETE MARIJE MAGDALENE, NAŠE ŽUPNE ZAŠTITNICE I MOJE duhovne PRIJATELJICE. PONOVNO MI JE U MISLI DOŠLA POTVRDA ISTE ODLUKE.

Od toga dana, od tih događaja, prošlo je PUNO VRMENE. Sve što sam taj dan spoznao trebao sam ''pretočiti'' u svakodnevni život. Osnovati društvo, pripremiti organizacijske, materijalne, kadrovske i druge uvjete, upoznati i dobiti podršku obitelji, I, ŠTO JE NAJBITNIJE, PREPOZNATI U SVIM TIM SITUACIJAMA GOSPODINOVU VOLJU.

GOSPODINOVA VOLJA… tako lako a tako teško.

GOSPODINOVI ZNAKOVI… tako prepoznatljivi a tako teško prihvatljivi.

GOSPODINOVE KUŠNJE… zlo se sa velikom voljom i ustrajnošću miješalo u sve moje planove i akcije.

I DALJE SE SVAKODNEVNO TRUDIM DA, U SVEMU ONOME ŠTO MI SE DOGAĐA, PREPOZNAM BOŽJU VOLJU ZA MENE I BOŽJE ZNAKOVE ZA MENE.

O, KAKO SMO MI LJUDI NESTRPLJIVI! KAKO BI HTJELI ''PRESKAKATI'' NEKE SVOJE SITUACIJE I TRENUTKE U SVOJIM ŽIVOTIMA! KOLIKO MALO NAM TREBA DA POSUMNJAMO U ISPRAVNOST GOSPODINOVOG PLANA ZA SVAKOG OD NAS!

ZAŠTO!?!? ŠTO NAS TJERA!?!? KUDA ŽURIMO, ČEGA SE BOJIMO!?!?

Kad god, tako i drugima savjetujem kada me upitaju kako prepoznati Gospodinovu volju i znak, dođem u neke tjeskobe, dvojbe što i kako učiniti, SJETIM SE BOŽJIH ZAPOVIJEDI I SVEGA ONOGA ŠTO NAM JE GOSPODIN GOVORIO O TOME ŠTO MORAMO ČINITI I KAKO SE MORAMO PONAŠATI U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU.

I ODMAH DOĐEM DO PRVOG I OSNOVNOG PITANJA. KOJI JE CILJ MOJEG RADA, MOJEG NOVOG TRGOVAČKOG DRUŠTVA?

Pa mi se odgovor odmah nameće. Da zaradim novac da možemo ja i moja obitelj normalno živjeti, da djeca mogu normalno završiti studije, da sebi i njima osiguram neku materijalnu sigurnost u daljnjem životu.

DA, ALI GOSPODIN JE REKAO DA ZNA NJEGOV OTAC U SVAKOM TRENUTKU ŠTO NAM JE POTREBNO. I ZA JESTI I ZA PITI I ZA OBUĆI I ZA STANOVATI. SVE TO GOSPODIN ZNA DA NAM TREBA I TO NAM JE OBEĆAO DA ĆEMO UVIJEK IMATI AKO ĆEMO ŽIVJETI PO NJEGOVIM ZAPOVIJEDIMA.

PA AKO NAM JE TO SAM GOSPODIN BOG OBEĆAO, ZBOG ČEGA SE ONDA TREBAMO BRINUTI OKO TOGA DA ĆE NAM TOGA UZMANJKATI!? MI SAMO TREBAMO ŽIVJETI PO NJEGOVIM ZAPOVIJEDIMA I U TOME KORISTITI SVOJE DAROVE.

Znači, zarađivanje novaca radi toga da bi imao sigurnu materijalnu budućnost ja i moja obitelj, NE MOŽE BITI GLAVNI CILJ MOJEG RADA I RADA MOJEG DUŠTVA. TO SE PODRAZUMIJEVA, TO JE GOSPODIN OBEĆAO DA ĆE MI DATI.

PA ŠTO JE ONDA GLAVNI CILJ!?

Nakon jedne lijepe duhovne pjesme, nastavljamo s promišljanjem o povezanosti Gospodina Boga i naše vjere u Njega s našim svakodnevnim poslom.


PJESMA: Gospode, trebam te


Dakle, zarađivanje novaca radi toga da bi imao sigurnu materijalnu budućnost ja i moja obitelj, NE MOŽE BITI GLAVNI CILJ MOJEG RADA I RADA MOJEG trgovačkog DRUŠTVA.

Jer, TO SE PODRAZUMIJEVA, TO JE GOSPODIN OBEĆAO DA ĆE MI DATI.

PA ŠTO JE ONDA GLAVNI CILJ!? U odgovora na to pitanje puno mi je pomogla i knjiga ''BUSSINES I BIBLIJA'', njezin uvod. I NJU MI JE GOSPODIN PRIJE GODINU DANA ''POSLAO'' U MOJ ŽIVOT DA MI POMOGNE U PREPOZNAVANJU ZNAKOVA ŠTO I KAKO DALJE U MOJEM POSLOVNOM ŽIVOTU A DA VRŠIM BOŽJU VOLJU.

Kao prvo, pisac uvodne riječi knjige ''upalio'' mi je svjetlo u mojoj glavi kada je naveo jedan događaj iz njegovog života koji se isto, na početku, sastojao od traženja toga što je Gospodinova volja u njegovom radu. Na pitanje njemu, koji je tada bio predsjednik uprave APLLE CANADA, društva za prodaju Aplleovih računala u Kanadi, koji su njegovi životni prioriteti, isti je odgovorio DA JE NJEGOV GLAVNI PRIORITET ODNOS S BOGOM, SLIJEDI ODNOS S NJEGOVOM ŽENOM ANN, A ZATIM ODNOS S MOJE TROJE DJECE. POSLIJE SVEGA DOLAZI APPLE I ZAJEDNICA (prijatelji).

VRLO INTERESANTAN ODABIR PRIORITETA U ŽIVOTU. Prvo je odnos s Bogom, pa onda odnos s ženom, pa tek onda djeca i na četvrtom mjestu posao i društvo.

A DA JE TO ISPRAVAN ODABIR GOVORI NAM I BOŽJA RIJEČ.

''…TRAŽITE STOGA NAJPRIJE KRALJEVSTVO I PRAVEDNOST NJEGOVU, A SVE ĆE VAM SE OSTALO DODATI. NE BUDITE DAKLE ZABRINUTI ZA SUTRA. SUTRA ĆE SE SAMO BRINUTI ZA SE. DOSTA JE SVAKOM DANU ZLA NJEGOVA.'' (Evanđelje po Mateju, 6, 33-34)

I TAKO JA IZ DANA U DAN POKUŠAVAM DOKUČITI POSLOVNE PLANOVE KOJE GOSPODIN IMA ZA MENE, DA VRŠIM NJEGOVU VOLJU I DA NJEGA PROSLAVLJAM.

JER OSNOVNO U CIJELOM NAŠEM ŽIVOTU PA TAKO I POSLOVNOM JE PROSLAVLJANJE GOSPODINA.

I TO SAM PRIHVATIO I TO ŽELIM.

ALI, SVE OSTALO NA TOM PUTU MI JE TEŠKO DOKUČITI KAKO ĆE IZGLEDATI. BEZ GOSPODINA MI TO SVE ZAJEDNO IZGLEDALA PRETEŠKO PROVODLJIVO. ALI S GOSPODINOM I VJEROM U NJEGA I NJEGOVU POMOĆ, SVE MI IZGLEDA LAKO I ZNAM DA JE TO PRAVI PUT.

ALI DRUGIMA OKO MENE, KOJI SU NA TOM PUTU SA MNOM, IZGLEDAM JA I MOJE VIĐENJE BUDUĆEG POSLOVANJA UTOPIJSKO, LEBDEĆE, U ZRAKU.

I TO JE ONO ŠTO ME MUČI I U ČEMU SE RAZILAZIM SA MOJOM POSLOVNOM I PRIVATNOM OKOLINOM.

NPR. kako kao vlasnik društva raditi samo 8-9 sati na dan i ne raditi u nedjelju, pa barem nešto u kancelariji. U prijašnjim svojim društvima koje sam imao radio sam od 10-14 sati na dan, skoro sve dane u tjednu.

Ili, kako odrediti primjereno radno vrijeme, 40 sati tjedno i primjerenu plaću radniku, kako se odnositi prema radniku prema Božjim zapovijedima, kako ga poštivati, cijeniti njegov rad, pružati mu ljudsku ljubav, suosjećati s njegovim problemima, itd. i očekivati od njega da mi donese zaradu. KAKO GA NE ISKORIŠTAVATI!?

Ili, kako raditi i plaćati sve obaveze prema državi, prikazati sve prihode i rashode, ne raditi ništa ''na crno'', kada cijelo moje poslovno i privatno okuženje radi drugačije. Kako raditi sve preko računa, prikazati svaki prihod kada vrlo malo ljudi do toga drži i kada bi mi drugačiji način poslovanja zapravo smanjio i prihode i dobit.

Ili, kako ne gledati da, u pregovorima ili izvršenju posla, pokušaš onog drugog nekako ''prijeći'' da možeš više zaraditi.

Ili, kako plaćati sve svoje obaveze svima na vrijeme, imati sve dozvole za rad društva i svojih radnika…

Ili, kako raditi bez kredita a da ne trpi razvoj društva…

TAKVA I DRUGA SLIČNA PITANJA STALNO MI SE ''MOTAJU'' PO GLAVI. I OSTAJEM, U NEKIM RAZGOVORIMA KOJE VODIM, NESHVAĆEN.

ILI LJUDI ŠUTE, ILI KIMAJU S GLAVOM, ILI VODE SA MNOM NEKE OPĆE RAZGOVORE.

POKAZUJU I NEKI RESPEKT, ALI NE PREMA ONOME ŠTO GOVORIM NEGO PREMA MENI OSOBNO JER SAM U DOSADAŠNJEM DIJELU MOJEG ŽIVOTA POKAZAO DA ZNAM ZARADITI NOVAC. JER PO SVIMA NJIMA TO JE JEDINI CILJ POSLA I IMANJA TRGOVAČKOG DRUŠTVA. POSTIĆI ČIM VEĆU DOBIT. TO JE MJERILO USPJEHA MEĐU SVIMA ILI MNOGIMA.

ALI, JA TO NE ŽELIM!!!!

I SAM SEBI NEKAD NE ZVUČIM STVARNO. JER JA SAM POTPUNO SIGURAN DA ĆE TO MOJE DRUŠTVO IMATI I POSLOVNOG I DRUŠTVENOG I SVAKOG DRUGOG USPJEHA. ALI, SAMO SA CILJEM DA, KORISTEĆI SVOJE DAROVE I DAROVE SVIH ONIH KOJI ĆE U NJEMU RADITI, PROSLAVLJAM GOSPODINA. A GOSPODIN ĆE DATI I PROFIT, I USPJEH, I ZADOVOLJSTVO RADNIKA I KUPACA I POSLOVNIH PARTNERA.

JER GOSPODIN VOLI KADA GA PROSLAVLJAMO.

GOSPODIN VOLI KADA KORISTIMO DAROVE KOJE NAM JE DAO DA NJEMU SLUŽIMO.

GOSPODIN VOLI DA ONDA TAKVI SLUŽIMO I SVIMA ONIMA KOJI NEMAJU TIH DAROVA ALI IM JE GOSPODIN DAO NAS KOJI IH IMAMO I ZA NJIH.

U DESET BOŽJIH ZAPOVIJEDI SVI SE MI ''BUSAMO'', DA IH POŠTIVAMO ILI NASTOJIMO POŠTIVATI. PA I U RADU.

DA NAM JE GOSPODIN NA PRVOM MJESTU I DA ĆEMO GA POŠTIVATI I U SVOJEM RADU I POSLOVANJU.

DA NEĆEMO RADITI U NEDJELJU NEGO ĆEMO POŠTOVATI DAN GOSPODNJI.

DA NEĆEMO KRASTI NI LAGATI NA SVOJEM POSLU I POSLOVANJU.

DA NEĆEMO POŽELJETI TUĐE STVARI, DA ĆEMO SVIMA SVE PLATITI ŠTO IM TREBAMO. I DRŽAVI I DOBAVLJAČIMA I RADNICIMA.

NO, VRLO MALO NAS TAKO I RADI. A JA POTPUNO VJERUJEM DA JE SVE TO MOGUĆE. I GOSPODIN MI VEĆ SADA TO POKAZUJE.

A POSEBNO ČEMU SE VESELIM, ŠTO ĆU SE TRUDITI A PRIJE NISAM, JE DA SVE TO PODIJELIM, TRAŽIM I POŠTUJEM MIŠLJENJE I SAVJETE MOJE ŽENE.

''STOGA ĆE ČOVJEK OSTAVITI OCA I MAJKU DA PRIONE UZA SVOJU ŽENU I BIT ĆE NJIH DVOJE JEDNO TIJELO.''

TAKO JE HTIO GOSPODIN OD STVARANJA SVIJETA I TAKO SAM SIGURAN DA JE NAJBOLJE I U POSLU. BIT ĆE I JE TEŠKO, ALI OSJEĆAM I POTPUNO SAM SIGURAN DA JE TO JEDINI PRAVI PUT.

A DA SAM NA PRAVOM PUTU, PO GOSPODINOVOJ VOLJI, JE TO ŠTO SVE DO SADA, NA TAJ NAČIN, IDE S MIROM I NEKAKVIM SVOJIM TOKOM I ŠTO SE JA OSJEĆAM TAKO ISPUNJENO I ZADOVOLJNO KAO NIKAD DO SADA U SVOJEM RADNOM ŽIVOTU.

MOJA VJERA DA RADIM PO GOSPODINOVOJ VOLJI OGROMNA I NEMAM NIKAKVIH STRAHOVA ZA BUDUĆNOST POSLOVANJA MOJEG DRUŠTVA. I VIDIM DA SU TO POČELI DIJELITI SA MNOM I DRUGI KOJI MI SADA POMAŽU.

GOSPODINE ISUSE, DAJ DA PROSLAVLJAM TVOJE IME U SVOJEM CJELOKUPNOM ŽIVOTU A POSEBNO SADA I U BUDUĆE U SVOJEM POSLU.

KUŠAJ ME I ČELIČI MOJU VJERU, NO, NEMOJ ME NIKAD, ALI NIKAD, OSTAVITI, GOSPODINE I BOŽE MOJ!


PJESMA: Ti svjetlo svijeta (Tu sam da Te slavim)