Početna Sadržaj Moj dnevnik ''SVETI VRAGOVI''
''SVETI VRAGOVI'' PDF Ispis

Subota, 01.01.2011.g.

 

Naš dragi župnik se ovih dana ''nauživao'' stresova prilikom organizacije i provođenja godišnjeg blagoslova kuća. Do sada u svojem životu nisam toliko obraćao pažnju na to, odnosno župnik je došao, blagoslovio kuću ili stan, dali smo mu novce koji su bili određeni da mu se daju i on je otišao. Tako sam ja to zapamtio. No, ove godine, pošto sam više u vjeri, nekako sam više počeo obraćati pažnju na teme vezane uz vjeru i funkcioniranje naše župe. Pa sam tako često, s obzirom da je ovih dana i dosta druženja radi čestitanja Božića i Nove godine, ''naletio'' na razgovore o svakakvim događajima u doživljaju vjere i životu naše župe.

Tako je jučer na misi župnik ispričao jedan događaj, ozbiljan ali ipak na neki način humorističan, kako je došao u jednu kuću na blagoslov i zatekao tamo muškarca kako čuva nekog psa u naručju. I tako, nakon pozdravnih riječi, župnik se obrati muškarcu pa mu kaže da neka sada ostavi psa i da neka dođe da se svi zajedno pomole. Vjerojatno je bilo prisutno još članova obitelji. A taj muškarac mu je, ''mrtav-hladan'', rekao da on psa neće pustiti a ako on s tim nije zadovoljan da su mu vrata otvorena po može otići od kuda je i došao. Bilo bi smiješno da nije žalosno.

A počeo je župnik u zadnje vrijem spominjati jedan pojam o kojem sam neko vrijeme razmišljao ali još uvijek ga nisam do kraja, kako kažu naši ljudi, ''razmustačio''. To je pojam ''SVETI VRAG''. Pod tim pojmom je naš župnik, koliko sam ga ja shvatio, počeo smatrati osobe, vjernike naše župe, koji često idu u crkvu, koji se puno mole, koji obavljaju sve sakramente redovno, čak sjede u prvi klupama na misama ali SVOJU VJERU NE SVJEDOČE, ZLOČESTI SU LJUDI, VOLE OGOVARATI, VRLO SU LICEMJERNI, ŽIVE U SVAĐI SA MNOGIMA OKO SEBE. ''SVETI VRAGOVI''.

Ti ljudi su velika opasnost za našu vjeru, i nas koji smo čvrsto u vjeri a pogotovo za one koji se u tome još traže. Jer radi takvih ljudi oni koji baš nisu u vjeri imaju puno razloga da ne vjeruju, imaju puno razloga da loše misle o našoj vjeri. Jer, kako sam neke čuo, kažu da oni ne žele hodati u crkvu da budu takvi kakvi su ti ''SVETI VRAGOVI''. Kažu, da što im vrijedi to što redovno hodaju u crkvu i što se stalno mole kada su loši ljudi, kada mrze ljude oko sebe, kada su oholi, kada su zeznuli neke ljude i svoju obitelj umjesto da im pomognu, itd. Jednostavno kažu da oni radi takvih ne žele u crkvu i da jadna crkvu u koju takvi ljudi idu.

Dobro, to je tako, ti ljudi u ovom trenutku ne svjedoče svoju vjeru jer ih je zlo preuzelo. No, to je njihov''križ'', to će oni s Gospodinom riješiti kada dođu pred Gospodina. MI IM NE MOŽEMO BITI SUCI. Možemo se samo za njih moliti. Pa, umjesto da se molimo za mnoge druge potrebe Crkve i svih nas grješnih ljudi, moramo se moliti i za spas tih koji se zapravo puno mole ali će im molitve biti uzaludne.

Baš sam sada odlučio da ću od sada i ja takve ljude i njihovo loše svjedočenje vjere staviti u svoje molitve kako bi im Gospodin udijelio milost obraćenja i spoznaje što i kako moliti, a posebno, kako svjedočiti to za što se moli.

MOLITE I VI ZA TE LJUDE. Jer znam da ih sigurno imate oko sebe, čak i među svojim najbližima. I znam da su takve osobe neke od vas jako povrijedile i da vas možda još uvijek vrijeđaju i čine vam zlo. Ali, ako ste pravi kršćani i vjernici naći ćete snage da im oprostite. Molite Gospodina za to.

JER, RAZMISLITE, AKO SE VI I JA NEĆEMO ZA NJIH MOLITI, TKO ĆE. MNOGE SU POVRIJEDILI. Ali, to je njihov problem s Gospodinom.

No, naš problem sa Gospodinom bit će onda kada ćemo Mu morati odgovoriti da zašto nismo za njih molili. ŠTO ĆEMO MU MOĆI PAMETNO TEĆI? Svašta ali ništa što bi nas moglo opravdati.

Zato prepoznajte ''SVETE VRAGOVE'' u svojoj okolini i molite za njih kod Gospodina. Vječna će vam biti plaća na nebu a neki od tih koji će se obratiti, molit će za vas i možda vama izmoliti vječni život.

JER ČUDNI SU PUTEVI GOSPODNJI I SVETO JE IME NJEGOVO. BUDITE I VI DIO TOGA