Početna Sadržaj Moj dnevnik DUHOVNA OBNOVA 2.
DUHOVNA OBNOVA 2. PDF Ispis

 

 

 

Utorak, 17.04.2012.g.


U daljnjem čitanju  DUHOVNIH  VJEŽBI,  želeći se duhovno obnoviti i spoznati sve ono na što nam je Sveti Ignacije htio posebno u svemu tome ukazati, dolazim  do  OPĆEG  ISPITA  SAVJESTI. I tu me posebno dojmila rečenica o mislima koje me stalno salijeću.

 


A  TU  ON  NAVODI:

 

 


''Pretpostavljam  da  su  trojake  misli  u

 

meni  i  to:  jedna  moja  vlastita,  koja

 

potječe  od  moje   slobodne  volje  i

 

htijenja;  a  druge  dvije  što  dolaze

 

izvana:  jedna  od  dobroga,  a  druga  od

 

zla duha.

 

 


O  MISLIMA.

 

 


Dva su načina kako da steknemo  zaslugu

 

kad  nas  izvana  saleti  koja  zla  misao.

 

 


Prvi.  Dođe, na primjer, misao da počinim

 

smrtni grijeh, ali joj se odmah oduprem pa

 

je svladam i odbijem.

 

 


Drugi  je način da steknem zaslugu kad mi

 

dođe ta ista zla misao pa joj se oprem, no

 

ona opet nasrće, a ja se neprestano

 

odupirem, sve dok pobijeđena ne odstupi.

 

Taj  drugi  način  je  zaslužniji  od  prvoga.

 

 


Lakim se grijehom sagriješi kad nekoga

 

napadne ista misao uz koju, kad bi pristao,

 

sagriješio bi smrtno, i on kao da prisluškuje

 

zaustavivši se kod nje koji tren ili

 

dopustivši neku osjetilnu nasladu, ili

 

pokazavši neki nemar pri odbijanju takve

 

misli.

 

 


Na dva se načina griješi smrtno.

 

 


Prvi  je kad čovjek pristane na zlu misao

 

odlukom da poslije sagriješi kao što je

 

pristao ili da bi je htio djelom izvršiti kad bi

 

se to moglo.

 

 


Drugim  se načinom sagriješi smrtno kad se

 

samim djelom izvrši onaj grijeh.  I  takav

 

je  grijeh  veći  s  tri  razloga:

 


Prvo,  jer  traje  dulje;

 


Drugo,  zbog  snažnijeg  djelovanja;

 


Treće,  zbog  veće  štete  za  obje  osobe.''

 

 


Ovo sve što je dragi Ignacije napisao duboko me dirnulo jer mi se sve to događa svaki dan. Nije ni čudno, samo sam grješan čovjek, mali i bez Gospodina bespomoćan.


I potvrdilo mi je i to što ja stalno osjećam i svjedočim ljudima s kojim razgovaram o vjeri.  DA  SU  STALNO  OKO  NAS  NAŠ  DOBRI  ANĐEO  ČUVAR,  ON  JE  UVIJEK  S  NAMA,  I  ZLI  DUHOVI,  RAZNI  ZLI  DUHOVI,  VEĆ  KAKVE  NAM  ZLO  HOĆE  PRIREDITI  KUŠNJE.  A  NA  ŽALOST,  NEKI  SE  I  NASTANE  U  NAMA  JER  SMO  GRIJEŠNI  I  NE  POKUŠAVAMO  SE  TIH  GRIJEHA  RIJEŠITI.


I jučer razgovaram s jednom dragom sestrom u vjeri. Sjedimo u kafiću jedan nasuprot drugog. I ja joj kažem, razgovarali smo o nekim kušnjama,  DA  SADA  TU  KRAJ  NAS  S  LIJEVE  STRANE  SJEDE  DVA  ZLA  DUHA  I  DOBRO  SLUŠAJU  ŠTO  I  KAKO  RAZGOVARAMO  KAKO  BI  NAM  NEGDJE  MOGLI  NAPAKOSTITI.  ALI,  S  DESNE  STRANE  SJEDE  KRAJ  NAS  I  NAŠI  ANĐELI  ČUVARI  I  DRUGI  DOBRI  DUHOVI  KOJI  NAS  U  SVEMU  BRANE  I  PODRŽAVAJU  DA  NE  SAGRIJEŠIMO  I  DA  SE  BORIMO  PROTIV  GRIJEHA.


Sada kada to nekim ljudima govorim, kojima sam već to rekao koji put, ili čitaju ovu moju stranicu,  više se ne sablažnjavaju na to. Neki se malo uzvrpolje, rašire oči.


Ali  svi  oni koji  vjeruju u Gospodina i žele rasti u Njemu, moraju vjerovati da isto tako postoji i Zli koji nas želi odvući od Gospodina, koji želi i nastoji da sagriješimo,  JER  SVAKIM  GRIJEHOM  SE   UDALJUJEMO  OD  GOSPODINA  I  PRIBLIŽAVAMO  VJEČNIM  PAKLENIM  MUKAMA.


No, Gospodin je znao kakvi smo pa nam je dao ispovijedi i svećenike kojima možemo priznati svoje grijehe, tražiti i dobiti oprost i pokoru za te naše grijeh i  NA  KRAJU,  U  PRIČESTI,  DOBIVAMO  I  SAMOG  GOSPODINA  KOJI  SVE  TE  NAŠE,  PREDANE  MU  GRIJEHE,  PREUZIMA  NA  SEBE.

 

 


I kako je to lijepo opisao Sveti Ignacije!

 

Koja  li  se  stalno  borba  događa  u  mojim

 

mislima!

 

 


Kako  su  nekad  ti  zli  duhovi  lukavi!  Šalju  mi  misli  koje  mi  na  početku  izgledaju  kao  da  mi  ih  je  poslao  moj  anđeo  čuvar  ili  neki  drugi  dobri  duh.  No, osjetim ja neku  malu, nekad sićušnu nelagodu. Kao da nešto tu nije u redu a ne mogu dokučiti na što se odnosi. Na to što mislim ili na nešto drugo.


Ali, začas se otkriju namjere te zloće. Jer se  prepozna  po  darovima  i  posljedicama koje bi moje postupanje po toj lošoj misli napravilo. I tada odmah stanem. I ako sam već napravio nešto loše, nastojim to ispraviti, ispovijedajući se i tražeći oprost možda od nekog koga sam povrijedio.


I stalno tako, iz dana u dan.


A  POSEBNO  SE  PAZIM  GLAVNIH  GRIJEHA.  I moram priznati da mi još nisu ''sjeli'' do kraja.  TA  NJIHOVA  SMRTNOST  I  VJEČNA  PROPAST  ONIH  KOJI  IH  ČINE  I  KOJI  ĆE  IH  ČINITI.


NEKAKO  MI  IZGLEDAJU  TOLIKO  LJUDSKI  I  SVAKODNEVNI  DA  SE  MNOGI  OD  NAS  S  NJIMA  NAUČE  I  ŽIVJETI  KAO  DA  JE  TO  NORMALNO.


A evo kako su u molitveniku pobrojani  GLAVNI  GRIJESI:

 


OHOLOST


ŠKRTOST


BLUDNOST


ZAVIST


NEUMJERENOST  U  JELU  I  PIĆU


SRDITOST


LIJENOST.

 


Naš svakodnevni život. Koliko li samo

 

grijeha činimo kroz dan!  A  kako se rijetko

 

ispovijedamo!

 


A Sveti Ignacije lijepo navodi o grijesima:

 


''Imajući pred očima deset zapovijedi Božjih, kao i zapovijedi

svete Crkve i uredbe poglavara,  SVE  JE  GRIJEH  ŠTO NETKO

DJELOM  UČINI  PROTIV  TOGA  TROGA,  i to veći  ili  manji,

prema njihovoj većoj ili manjoj važnosti…''

 


Koliko često sagriješimo protiv zapovijedi svete Crkve i uredbi

crkvenih poglavara!  Jer mnogi od nas si daju za pravo da govore

protiv Crkve i svećenika  ZABORAVLJAJUĆI  DA  JE  CRKVA  NA

ZEMLJI  DIO  SVAUKUPNE  BOŽANSKE  CRKVE  I  DA  JU  JE

GOSPODIN  OSTAVIO  NAMA  NA  ZEMLJI  KAKO  BI  JU

ISKORISTILI  ZA  SVOJE  SPASENJE  I  BORBU  PROTIV

ZLOGA  I  NJEGOVIH  NAKANA  DA  NAS  VJEČNO  UPROPASTI.


PA  DAJTE  SI  SAMO  ZAMISLITE  ŠTO  I  KAKO  BI  SE  MI

LJUDI  BORILI  SA  ZLOM  KADA  NE  BI  GOSPODIN  NA

ZEMLJI  USTOLIČIO  SVOJU  SVETU  CRKVU!


PROPAST!


I  OVAKO,  UZ  TU  SVETU  CRKVU,  ZLO  VLADA  SVIJETOM

A  KAMOLI  ONDA  DA  JE  UOPĆE  NEMA!

 


A  SVEĆENICI,  DRAGI  PAPA  I  SVI  DRUGI. PA ONI SU OD

GOSPODINA POZVANI!  TKO  JE  OD  NAS,  KOJI  NISMO

SVEĆENICI,  OD  BOGA  POZVAN!?  NITKO.

 


PA  POŠTUJMO  IH,  NJIH  I  NJIHOVO  POSLANJE!


A  TO  DA  I  ONI  GRIJEŠE,  GRIJEŠE.


DA  SU  I  ONI  LJUDI,  JESU.


I  DA  ĆE  NJIHOV  RAČUN  PRED  GOSPODINOM,  POSLIJE

SMRTI,  BITI  PUNO  VEĆI  NEGO  NAŠI  RAČUNI.  BIT  ĆE.

 

 


PA  TKO  SMO  TO  MI  DA  O

 

TOME  SUDIMO!?  GOSPODIN

 

ĆE  SVIMA  NAMA,  PA  I  NJIMA.

 

 


GOSPODINE  BUDI  NAM

 

MILOSTIV,  JER  SE  SAMO  PO

 

TVOME  MILOSRĐU  MOŽEMO

 

SPASITI!

 

 


BLAGOSLOVLJEN  TI  GOSPODINE  U  VIJEKE.